Kenget e Sibilave - Pjeter Bogdani

  Share
  avatar
  ak47***
  Administrator
  Administrator

  Male Age : 23
  Poenat : 806
  Reputacioni : 6
  Vendndodhja : AHT-Crews
  Numri i postimeve : 300

  Kenget e Sibilave - Pjeter Bogdani

  Mesazh nga ak47*** prej Sat Jan 23, 2010 7:39 pm

  Jeta e dhjete e sibilave dhe kenget e tyre
  Sibilat jane vasheza te ndryshme e fort
  te mira ato nuk ishin te njejtit vend as te se njejtes kohe ato jetuan sipas ligjeve te natyres.Prijne kryetaret e bashkuar me kengetar ne mjedis te vashezave valltare.
  dijetaret than se keto ishin te shenjta dhe sheruese duke qen plot me shpirtin e tin zot
  dhe se mohuan idhujt e popullit.

  Jeta dhe profetesit e Sibiles Kumea

  Sibila Kume vinte nga Qimeri katund ne Itali .
  per Kumean fliste Shen Justine ne kete menyre:thone se erdhi prej bagdadit ne itali: jetonte ne nje shpelle,ne ate shpelle kishte nje kish te mashe ,sibila rrinte ne nje vend te lart te asaj kishe duke i predikuar popullit i cile bersonte ne dijen e kesaj sibile.

  Sibila Libika

  Sibila Libika shkruan mrekullit e krishtit:
  Si krishti iu dha te pamurit te verberve,te degjuarit te shurdherve.te folurit memeceve dehe te ecurit qaluesve.

  Sibila Deltika
  Kjo sibil pati kete emer spese leu ne delt thaq se do te lindte nje profet nga nje e vajze pa burr kjo qysh ne vitin 1225 para eres sone

  Sibila Persika

  Sibila Persika vinte nga persia nmri i saj i vertet ishte sambeta.leu afer detit te kuq kurse i ati i saj quhej Beresto e nena eriman.
  kjo sibil parashikoj per profetin.

  Sibila Eritrea

  Sibila e Eritrese vinte nga qyteti i Janines
  e quanin turti9le.kjo shkroi vjersha greqisht.

  Sibila Sammia

  Sibila Samia leu ne detin egje afer Tharkise jetoj rreth vitit 3211para eres se re.
  Si jon thojne se pashtriku mal nne prizerend ma i nalti falem se ne teje ligja ka me dal.

  Sibila Kumana

  Sibila Kumana qe prej qytetit Kum se Azis se vogel ku leu,shkroi libra te ndryshem perej te cilve nente ja solli tarkunit mbret i romes.

  Sibila Elesponita

  Sibila Elesponita leu ne fushat e trojes,
  nje vend qe i thonmodrimos.
  Mbe gates se vet per mend ,ati lene.
  Te dy te dashuruar shpirtin e fryejn kjo gozhduem,lodhun mbi nkete jet.


  __________________________________________________________________________________________________________
  [You must be registered and logged in to see this image.]

   Ora është Mon Dec 17, 2018 1:11 pm