Lulet e Veres - Naim Frasheri

  Share
  avatar
  ak47***
  Administrator
  Administrator

  Male Age : 23
  Poenat : 806
  Reputacioni : 6
  Vendndodhja : AHT-Crews
  Numri i postimeve : 300

  Lulet e Veres - Naim Frasheri

  Mesazh nga ak47*** prej Sat Jan 23, 2010 7:42 pm

  Lulet e Veres-Naim Frasheri

  Lulet e veres

  Besoj ne nje zot e tjeter ska,kjo vjersh me detyron te besojm sepse me besim ka qdo gje,
  andaj besojm ne birin e zotit i cili u be njeri por qe njeriun ta bej te lir na nevoiteshin
  keto te mira:Ta duam njeri-tjetrin,ta nderojm,te ruajm nder sepse duke e dashur
  njeri-tjetrin ateher e duam edhe zotin.

  Yjet E Bukura

  Permes vjershes poeti bekon yjet te cilen e pim me shoqeri she na meson edhe neve te dijm
  te falenderojme P.Sh:Uji qe buron nga larg zoti te derguar,hapi zemrat e gjithve,
  Ha zbrit te lutem nga qielli,te dijm te themi qe je zot i vertet qe te permirsohemi me
  ty te gezojm kete jet.

  Abaz Aliu

  Poeti ne kete vjersh e shpreh qendrimin e Aliut me fjalen e then se ishte i gjall i
  perendis i cili me ne fund vdiq,sepse Shqiperia e deshi Zotin.

  Te Vdekurit

  Vdekja mundon te kaplon te hidheron,kalon kjo jet e ik si flet,njeriu mundohet kerkon
  punen e vet e me ne fund vdes.
  Por nje shpres keni te zoti i vertet sepse pasi qe te vdesim tek aj me u perpjek.
  Pra lutet qe te varet i shohin vet ne jet,kjo ben me dije se njeru vdes ndersa
  shpirti jeton.

  Gjuha Jone

  Me gjuh te luftojm kombin ta mbrojm dhe me dituri te prijm. Pra nena thot te mesojm te
  dijm diturin sepse qdo koh lyp drit.Dhe kjo drit do te na sjell te gjithve miresine
  qe ta largojm erresiren per ta fituar driten.

  Perendia

  Duke e njohur perendin e largojm mjerimin ne qdo ane.Nje zot eshte gjithkund i verber
  e smund tw shoh i ditur.

  Shpreh

  Poeti thot:se nese kemi shpres tek zoti,shqiperia do te ndertohet te lulzon me drejtsi
  shpres.

  Tradhtaret

  Poeti na meson se si te dim te fillojm te mesojm,te durojm te mos behemi tradhtar P.Sh:
  duke mos e dashur te afermin,as fatin e urren Atdheun i cili me ne fund shton:"Nje dit
  do te mbetemi te gjore si tradhtar por do te jet von.


  __________________________________________________________________________________________________________
  [You must be registered and logged in to see this image.]

   Similar topics

   -

   Ora është Sun Dec 16, 2018 6:46 pm