Xha Gorio - Honore de Balzak

  Share
  ak47***
  ak47***
  Administrator
  Administrator

  Male Age : 23
  Poenat : 806
  Reputacioni : 6
  Vendndodhja : AHT-Crews
  Numri i postimeve : 300

  Xha Gorio - Honore de Balzak

  Mesazh nga ak47*** prej Sat Jan 23, 2010 7:43 pm

  Xha Gorio


  Ne kete veper Balzaku trajton nje teme me tematike shoqerore qe prek shtresat
  e uleta te popullesise qe si gjithmone lidershipit shteteror dhe aristokracis nuk
  i bene fare per to . Ngjarja vendoset ne ”Pensionin Familiar ” prone e trasheguar
  e zonjes Voker e cila jetonte pa te shoqin e vdekur per disa vite tashme . Ne
  kete shtepi qendronin pleq e te rinj duke paguar nje shume mujore sipas marrveshjes
  Nje nder banoret ishte the Xha Gorio , nje ish njeri i pasur qe e kishte krijuar kapitalin
  e tij duke shitur fide e makarona .Banor dhe personazh tjeter me rendesi eshte edhe
  Eugjeni nje djalosh i ri e ambicioz qe me patjeter deshironte te ishte i pasur e njekohesisht ishte student it drejtesise qe mezi financohej nga familja e tij , ambicia
  e tij e dergon ate ne ujera te rrezikshme e te panjohura deri kur takohen me Votrenin
  nje hajn profesionist qe merrej vetem me vjedhjen e shumave te medha 10000 e me shume.Ky i fundint i kishte sygjeruar Eugjenit te martohej me Vikotorinen vajzen e
  nje konti sepse po i ndodhi diqka te vellait te saj ajo do ishte trashegimtarja dhe ai
  do arrinte qellimin e tij , ne anen tjeter Votreni kishte planifikuar prej kohesh te vriste
  birin e kontit . Ne anen tjeter Xha Gorio kishte dy vajza te cilave ua kishte kushtuar jeten
  mirepo ato nuk tregonin nje interes edhe aq te madh per te atin .
  Pas nje kohe Eugjeni shko ne shtepin e Anastasias vajzes se Xha Gorios ku ajo jetonte me
  te shoqin , dhe aty ai permendi emrin e Xha Gorios qe pas largimit te tij zoteria urdheroi
  sherbetorin qe te mos e lejonin te hyne mu per kete shkak .

  Ne rrjedhen e mepasshme te ngjarjeve Xha Gorio i afrohet Eugjenit kur kupton se ai kishte tatuar te bijen e tij .Per tu inkuadruar ne klasen aristokrate Eugjeni i kerko para
  Familjes se tij per te blere rroba te shtreses se larte , te cilat me pas ia kthen familjes me
  Ane te pokerit .Nje dite prej ditesh arrin lajmi per vrasjen e te birit te kontit dhe kuptohet se Viktorina ishte trashegimtarja e vetme .Pas disa krimesh te kryera Votreni perfundon ne Burg .Ndersa Eugjeni njoftohet me vajzen tjeter te Xha Gorios, Delfinin nga i dashiri
  Jashtmartesor i Konteshes .Ditet kalonin e Eugjeni po binte ne Dashuri gjithmone e me
  Teper me Delfinen , nderkoh qe Anastasi kishte bere nje skandal te papare duke is shitur
  Stolite e Vjehrres se saj per te nxjerrur te dashurin e saj te Fshehet Nga burgu .
  Ketyre Diteve Xha Gorio perqmohje nga banoret e Parisit si nje plak i pavlere . Per Xha Gorion gjerat kishin marre tatpjeten e nje ashtu per Zonjen Voker klientet e se ciles po
  Pakesoheshin dita dites , nderkohe qe Eugjeni po afrohej gjothmone e me shume me
  Delfinen dhe vazhdonte te luante poker per ti siguruar te ardhurat , ndersa burri i Anastasias kishte kapituluar tashme ne gjendjen financiare . Nje atmosfer mortore kishte
  Mbuluar Parisin tashme .Atre diteve nderroi jete edhe Xha Gorio dhe Eugjeni nuk i realizoi ambiciet e tij per te qene i pasur mirepo gjeti diq me teper se qkerkone , ai gjeti Delfinen , Ndersa per varrimin e Xha Gorios moren pjese shume pak persona dhe as njera nga vajzat e tij nuk ishte aty , Delfina kishte mbetur pa vetedije , kurse Anastasia nuk do te shkonte per te mos iu prishur grimi dhe teni i fytyre me arsyetimin se nuk e lejonte i shoqi . Duke arritur keshtu ne perfundim balzaku na lunderon neper kohen e shekujve


  __________________________________________________________________________________________________________
  [You must be registered and logged in to see this image.]

   Ora është Wed Jan 23, 2019 2:42 am