Google largohet nga Kina

  Share
  avatar
  chipsii
  Moderator
  Moderator

  Poenat : 26
  Reputacioni : 0
  Vendndodhja : Hacke'D
  Numri i postimeve : 11

  Google largohet nga Kina

  Mesazh nga chipsii prej Sun Mar 21, 2010 7:36 pm

  [You must be registered and logged in to see this image.]

  Pas negociatave të pasuksesshme në mes të Google dhe qeverisë
  kineze për llojet e kërkimeve të cilat duhet të censurohet, pritet që
  Google të hënën përfundimisht të paralajmërojë largimin nga Kina.
  Sipas
  të përditshmeve kineze, të cilat i transmeton portali Cnet, Google
  megjithatë do të tërhiqet nga Kina. Supozohet se njoftimi zyrtar do të
  vjen të hënën, e për datën e përfundimit të punës së portalit Google.cn
  është caktuar 10 prilli. Vet Google deri më tani nuk ka pranuar të
  komentoj këtë lajm.
  Siç kemi shkruar disa herë në portalin tonë për këtë çështje, Google
  në janar të këtij viti, pasi që ka zbuluar se shërbimet kineze kanë
  tentuar të thyejnë identitetet e përdoruesve të Google Mail (Gmail) të
  cilët angazhohen për të drejta të njeriut në Kinë, ka marrë qëndrim
  dukshëm më të fortë se më herët. Si rrjedhojë, ani pse më herët kishte
  pranuar dhe në mënyrë aktive kishte censuruar rezultatet e kërkimeve në
  faqet e saja kineze që kishin të bëjnë me të drejtat e njeriut në këtë
  vend, por edhe pornografisë e përmbajtjeve tjera, Google ka vendosur se
  më nuk do të bëj këtë, edhe në qoftë se kjo do të nënkupton mbylljen e
  zyrës së saj atje.
  Supozohet se Google ka ofruar dhe në të njëjtën kohë ka pranuar të
  bllokojë rezultatet pornografike dhe atyre të bixhozit nga kërkimet e
  saj, por jo edhe ato që kanë të bëjnë me të drejtat e njeriut, por kjo
  gjë ka qenë e papranuar për autoritetet kineze. Po ashtu, autoritetet
  kineze edhe më tutje këmbëngulin se nuk kanë pasur asnjë lloj lidhjeje
  me tentimet për të hyrë në llogaritë e përdoruesve në Gmail.

   Ora është Tue Nov 20, 2018 10:40 pm